Росія в окупованому Криму створює передумови до розвитку екологічної катастрофи

Одним із стратегічно важливих напрямків для реінтеграції тимчасово окупованій території (ВОТ) АР Крим є політична позиція в питаннях водопостачання кримського півострова.
За даними Державного агентства водних ресурсів України, в 2014 році на Кримський півострів Північно-Кримським каналом щорічно подавалося понад 1 млрд м3 дніпровської води, що становило до 75-85% від загального водоспоживання в Автономній Республіці Крим.
Зараз місцеві водні ресурси Криму складають в середньому 910 млн м3 на рік, зменшуючись в особливо посушливі і маловодні роки до 430 млн м3. Прогнозовані запаси підземних вод оцінені в 445 500 000 м3 / рік.
Статистика свідчить, що одна людина споживає в середньому 52-54 м3 води на рік. Таким чином, навіть з урахуванням зростання фактичної чисельності населення півострова в результаті цілеспрямованої демографічної політики по переміщенню громадян РФ на тимчасово окуповану територію Криму і г. Севастополя місцеві водні ресурси цілком здатні задовольнити господарсько-побутові потреби самих кримчан. Причому, згідно з нормами міжнародного права, відповідальність за забезпечення умов життя цивільного населення на окупованій території покладається на державу-окупанта.
Це означає, що прагнення Росії змусити нашу країну відновити водопостачання Північно-Кримського каналу в окупований півострів має на меті перш за все забезпечення зростаючих потреб збільшених в рази військових формувань на півострові.

Для цього уряд РФ розробляє плани щодо забезпечення водопостачання півострова в рамках затвердженої цільової програми розвитку Криму. Зокрема, затверджено «Комплексний план по забезпеченню надійного водопостачання Республіки Крим і г. Севастополя «, яким, серед іншого, передбачається будівництво опріснювальних установок. Проте, такий проект є проблемним у зв’язку з його високою вартістю — приблизно 48 млрд рублів і відсутністю інфраструктури для централізованої подачі води.
Також в 2020 — 2024 роках окупаційними властями Росії передбачений пошук нових джерел і водойм, будівництво водозаборів, використання Кадиковське кар’єра, перекидання частини річок і вже «традиційно» будівництво комплексу очисних споруд «Південні» — з урахуванням переробки стоків для повторного використання в технічних цілях. Крім цього заплановано будівництво великого дистилятора. На реалізацію всієї програми поки передбачено близько 8500000000 рублів.
Разом з тим, за три роки кримська окупаційна влада спільно з Мінбудом і Мінекономрозвитку Росії зобов’язана вирішити проблему втрат в мережах водопостачання (вартість робіт — 3600000000 рублів). У м.Севастополі повинна бути досліджена ситуація з підземними водами і водозабору. Заходи по перекиданню води з Кадиковське кар’єра буде здійснюватися Міноборони РФ (вартість робіт — 350 млн рублів).
У цій же опціональною категорії знаходиться будівництво системи опріснювачів морської води по 8200000000 рублів. Опріснювачі працюватимуть на ОСЬ АРК і окремо в г. Севастополь.
Крім того, на тимчасово окупованій українському півострові, російське акціонерне товариство «Росгеологія» займається розвідкою запасів підземних водних ресурсів з метою розробки свердловин для видобутку прісної води, відповідно порушуючи закони України в сфері використання надр.
Зазначені дії російської сторони сприяють порушенню природного балансу ОСЬ АР Крим і створюють небезпечні передумови екологічної катастрофи.
Поряд з цим, очевидно також і те, що питання відновлення Україною водопостачання в Крим і надалі буде інспіруватися як на рівні вищого військово-політичного керівництва РФ і кримської окупаційної адміністрації, так і на рівні російських спецслужб і їх агентів впливу в Україні і за кордоном , не виключено — з посиленням тиску на Україну у військовому, політичному, гуманітарному аспектах.
До того ж треба розуміти, що відновлення в будь-яких масштабах водопостачання на ОСЬ АР Крим зажадає практичних механізмів імплементації в юридичній площині, зокрема укладення відповідних угод. А будь-які угоди, укладені безпосередньо з підконтрольними РФ т.зв. «Органами влади Республіки Крим» або опосередковано — з приватними компаніями, які працюють в рамках російського окупаційного законодавства, незалежно від місця їх реєстрації, в майбутньому будуть використовуватися для спроби легітимізації російської влади в тимчасово окупованому Криму.

Джерело: https://myc.news/ua/obshestvo/rossiya_v_okkupirovannom_krymu_sozdaet_predposylki_k_razvitiyu_ekologicheskoj_katastrofy?fbclid=IwAR2rFc3BAIaUy_1qarSIRHYlueeODGFkfI6hR8cjFKX-R0tjyRbaLXiKwL0

Росія в окупованому Криму створює передумови до розвитку екологічної катастрофи

от gaslo

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.