30 років незалежності

Так, 24 серпня 1991 року ми здобули політичну незалежність, але Україна з’явилася значно раніше. Щоб зорієнтуватися в поняттях і часових координатах, доведеться трішки поговорити про різні терміни й історичні періоди.

Українці сформувалися на базі слов’янських племен, що почали з’являтися на цих теренах у другій половині першого тисячоліття нашої ери. З’явилися не як одне монолітне плем’я укрів (що, на думку, російських фантастів викопало Чорне море), а як сума племен, що зайняли різні території: поляни, древляни, дуліби, тиверці, сіверяни, білі хорвати, дереговичі, уличі. Вони контактували між собою і з іншими племенами, набиралися культурних впливів.

Чи стало Хрещення Володимира фундаментом нашої найпопулярнішої релігії (різних її конфесій)? Так. Чи розвинулася наша писемність з писемності Русі? Так. Чи графіті у Софійському соборі мають у собі українські мовні риси? Так.

Отже, саме на Русі зародився стрижень нашої культури та ідентичності, і саме тут слід шукати початки України. Потім відбулося багато перипетій, Русь влилася у Велике князівство литовське, з’явилася Московія, потім період Речі Посполитої, поява козаччини, війни, переділи та колоніалізми.

На початку ХХ століття творці українського національного проєкту мріяли про величезну територію з кількома десятками мільйонів населення, що до того століттями перебували під різними імперіями. Вдалося тільки задекларувати це прагнення короткочасними спалахами УНР, ЗУНР, Актом злуки, Карпатською Україною. Сто років тому не вийшло вибороти повноцінну самостійну державу, але ті намагання мали величезне значення для утвердження національного проєкту.

Якби не вони, ми увійшли б у СРСР не як «союзна республіка», а як низка поділених територій. Якби не статус «союзної республіки», нам не вдалося б так легко і безкровно проголосити незалежність у 1991 р., виконавши всі юридичні вимоги тодішнього законодавства. У польському політичному дискурсі появу польської держави у 1918 році називають «відновленням незалежності». Саме так поляки акцентують на тому, що історія їхньої державності значно давніша. Нам також варто пам’ятати, що 30 років тому Україна не з’явилася, вона уже давно була, просто, нарешті, отримала паспорт. Розуміння цього автоматично вирішує багато світоглядних проблем, лікує комплекси і травми.

30 років незалежності

от gaslo

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.